با کسانی که پرچونه و پرحرف هستند و زیاد حرف می زنند، چه کنیم؟

اشتراک گذاری :
مجله نودیها :  همه ما این حس را تجربه کرده‌ایم که اگرچه شما در حال مکالمه با کسی هستید امّا هرگز نمی‌توانید حتی کلمه‌ای با او حرف بزنید. چرا که  وقتی این فرد، مکالمه را در دست خود می گیرد، هرگز از حال شما، وضعیت فعلی و یا حتی نظرات شما نمی‌پرسد.

هنگامی که افراد حرّاف در گروه‌ها یا کلاس‌های شما هستند، یا اگر به عنوان مشتری خصوصی، همکار یا پیمانکار  با آن‌ها کار می‌کنید، باید اقداماتی انجام دهید تا مطمئن شوید که بر صحبت کردن یک طرفه خود مسلط نباشند.

 

امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام می فرمایند:

« هر کسی که سخنش افزایش یافت، اشتباهات او نیز فزونی خواهد یافت

و هر کس خطایش افزایش یافت، حیایش کم میگردد

و هرکس حیایش کم شد، تقوایش کم میشود

و کسی که تقوایش کم شود، دلش میمیرد

و هر کس قلبش مرد، به دوزخ وارد خواهد شد.»

چرا افراد حرّاف زیاد صحبت می‌کنند؟

من در رابطه با این موضوع با سه روانشناس مختلف صحبت کردم و آن‌ها بر این موضوع اتفاق نظر دارند که افرادی که زیاد صحبت می‌کنند، خودشان از عملکردشان آگاهی ندارند و دلایل زیادی وجود دارد که آن‌ها این کار را انجام می‌دهند که چهار مورد از اصلی‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

۱ – آن‌ها این کار را به عنوان واکنش به یک موقعیت استرس‌زا انجام می‌دهند و صحبت کردن به آن‌ها آرامش می‌بخشد و به آن‌ها اجازه می‌دهد افکار و احساسات خود را پردازش کنند.

۲ – آن‌ها این کار را می‌کنند، زیرا به شخصی احتیاج دارند که به آن‌ها گوش دهد یا به آن‌ها توجه کند و نمی‌توانند این نیاز را در جا‌های دیگر برآورده کنند.

۳ – آن‌ها این کار را به عنوان راهی برای کنترل مکالمه و تسلط بر افراد حاضر در آن فضا انجام می‌دهند.

۴ – آن‌ها مطالب زیادی برای به اشتراک گذاشتن دارند و از به اشتراک گذاشتن دانش و تجربه خود با دیگران هیجان‌زده هستند.

صرف نظر از اینکه چرا آن ها این کار را انجام می‌دهند، تأثیراتی که می تواند در آن فضا، روی شما و دیگران بگذارد شامل عصبانیت تا اضطراب است. زیرا  وقتی شخص مقابل در آن جمع، بر گفت و گو مسلط می‌شود، اعضای آن جمع احساس ناامیدی و عدم تأیید می‌کنند.

 

گاهی اوقات، گروه‌هایی که با هم کار می‌کنند، می‌توانند پیوندی علیه سخنران ایجاد کنند که این کار، اعتماد و رابطه موجود در گروه را از بین می‌برد.

آن‌ها چگونه می‌توانند به شما، گروه شما و تجارت شما آسیب برسانند؟

این افراد انرژی شما را تلف می‌کنند. زیرا هنگامی که تمام وقت خود را صرف گوش دادن به صحبت کردن یک شخص می‌کنید، نمی‌توانید از تمرکز خود در جای دیگری استفاده کنید و اگر با گروهی کار می‌کنید، این بسیار سخت است، زیرا باید به طور یکسان، به همه توجه کنید.

افراد حرّاف، وقت شما را تلف می‌کنند و حتی این افراد می توانند با بیش از حد صحبت کردن خود ، برنامه زمانی جلسه‌ای را هم به هم بزنند.

نکاتی برای کنار آمدن با افراد حرّاف

پاداش افرادی که بیش از حد صحبت می‌کنند، توجه است. اگر اجازه دهید این اتفاق افتد، پاداش این رفتار مخل کننده را می‌دهید.

در این مطلب به چند نکته در مورد مراقبت از این وضعیت اشاره کرده ایم.

قبول کنید که این یک مکالمه ناسالم است که به شما و گروه آسیب می‌رساند.

به خود اجازه دهید که در زندگی خود به مرز‌هایی احتیاج داشته و تمایل داشته باشید در صورت لزوم، این مرز‌ها را برای دیگران اجرا کنید.

به یاد داشته باشید که آن‌ها احتمالاً از انجام این کار آگاهی ندارند. بنابراین، با حسن نیت شروع کردن به شما کمک می‌کند تا به طور موثر با این مشکل کنار بیایید و اگر با این ایده که شخص، ناخواسته بی‌ادب و منزجر است به او نزدیک شوید، ضرر بزرگی برای این فرد خواهید داشت، زیرا طرز فکر شما بر نتیجه تأثیر می‌گذارد.

به این افراد بگویید که چه چیزی را مشاهده می‌کنید و در صورت امکان، موارد مشخصی را بیان کنید.

به عنوان مثال به او بگویید: « در سه جلسه گذشته، حتی اگر ما یک تایمر تنظیم کرده‌ باشیم که هر کس ۵ دقیقه وقت داشته باشد تا بهترین روش‌های خود را به اشتراک بگذارد، شما همیشه صحبت می‌کنید و وقتی از شما می‌پرسیم، صحبت را متوقف نمی‌کنید.»

از این گونه افراد بخواهید رفتار خود را تغییر دهند، اما انتظار نداشته باشید که این اتفاق به سرعت افتد، زیرا آن‌ها سال‌ها با این نوع رفتار زندگی کرده‌اند و بعید است که آن ها فقط به دلیل درخواست شما، تغییر کنند امّا فراموش نکنید که به جای این کار، آسیب هایی که آن‌ها به شما و دیگران می زنند را به خودتان یادآوری کنید.

انتظارات را از قبل تعیین و مدیریت کنید و وقتی برای اولین بار با کسی ارتباط برقرار می‌کنید، خواه یک همکار، کارمند یا مشتری، راهنمایی‌های خود درباره مکالمه‌های متناسب و محترمانه را توضیح دهید.

اگر در یک مکالمه گروهی مانند محیط کلاس هستید، تصمیم بگیرید که هر عضو چه مدت زمان می‌خواهد تا صحبت کند و سپس در صورت لزوم، صحبت های  آن‌ها را در میان جمله متوقف کنید.

چه با گروه خود به صورت رو در رو دیدار کنید و چه از طریق فضای مجازی، بدانید که زبان بدن معجزه می‌کند؛ به طوری که می‌توانید از دست خود به عنوان نشانه توقف استفاده کنید.

 

نگذارید بحران آن‌ها به بحران شما تبدیل شود. زیرا ممکن است آن ها قول دهند که رفتار خود را تغییر دهند، اما وقتی استرس داشته باشند ممکن است به عادت قدیمی خود بازگردند. بنابراین، شما نباید به خودتان فشار بیاورید.

تنبل نباشید و جلوی آن‌ها را بگیرید. گاهی اوقات، راحت‌تر می‌توان به آن‌ها اجازه گفت وگو داد، در حالی که می‌دانید در نهایت، انرژی آن‌ها تمام خواهد شد.

با برخی مکالمات و تمرین‌های شجاعانه، می‌توانید آنچه که از هر رابطه‌ای ، می خواهید را به دست آورید.

 

باشگاه خبرنگاران جوان

منبع حدیث : مشرق نیوز

 
برای امتیاز دادن به این مطلب اینجا کلیک کن
[کل آراء: 0 میانگین: 0]

نظرتان را بنویسید