622 views

بیکاری و معیشت درد مشترک مردم

اشتراک گذاری :

نودیها:دولت یازدهم به پایان رسید و قراراست دولت دوازدهم کار خود را با الویت افزایش تولید و اشتغال آغاز کند. اما مطالبات مردم از دولت دوازدهم رونق تولید، کاهش بیکاری، ایجاد اشتغال، جلوگیری قاچاق و تقویت قدرت خرید است.

 سرانجام دولت یازدهم هم به پایان رسید و دوره دوم مدیریت اجرایی حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب مردم از روز گذشته با دریافت حکم تنفیذ از رهبر انقلاب رسماً آغاز شد.

اما «بیکاری و ایجاد اشتغال و رونق تولید ملی» موضوعی است که طی چندسال گذشته به یک بحران در اقتصاد تبدیل و رسیدگی به این وضعیت به عنوان یک ضرورت از سوی دولت می باشد. اهمیت این موضوع تاجایی است که رهبر معظم انقلاب طی دو سال اخیر چندین بار توجه به بیکاری و حل مشکل اشتغال را گوشزد کرده اند. با وجود تأکیدات پیاپی اما تا کنون اقدام عملیاتی  در این سطح صورت نگرفته است.

با توجه به اینکه روز گذشته رهبر معظم انقلاب بار دیگر نسبت به ایجاد اشتغال و تولید ملی هشدار دادند به نظر می رسد که ایجاد اشتغال مطالبه جدی مردم است.

 موسوی یک دانشجوی دانش آموخته علوم سیاسی است که درباره مطالبه خود از دولت دوازدهم می گوید:انتظار ما از دولت دوازدهم این است که فضای کسب و کار را برای جوانان مهیا کند، یک دانشجو زمانی که وارد فضای دانشگاه می‌شود امیدی به یافتن شغل مرتبط با رشته خود ندارد.

این دانشجوی رشته علوم سیاسی گفت: با علاقه‌ای که به رشته علوم سیاسی داشتم این رشته را در آزمون سراسری انتخاب کردم و پذیرفته شدم، اما متاسفانه از روز نخستی که وارد دانشگاه شدیم مدام این صحبت را می‌شنویم که برای رشته شما کار وجود ندارد.

وی افزود: به نظر می‌رسد مهمترین دغدغه دانشجویان یافتن شغلی است که مایل به فعالیت در آن هستند، حالا فرقی ندارد آن رشته علوم سیاسی باشد یا مهندسی، باید بستر لازم برای استفاده از مهارتی که دانشجویان فراگرفته‌اند در دوره بعد از فارغ التحصیلی فراهم شود.

*فرزندم دکترا دارد اما بیکار است

 ابراهیمی اما مرد میانسالی است که می گوید ۴ فرزند دارد، ۳پسر و یک دختر. دختر وی دانش آموخته دکترای هنر است اما بیکار است و منبع درآمدش به صورت ساعتی و پاره وقت و کارهای پروژه ای بدون پشتوانه و برنامه ریزی دقیق است.

 وی می گوید:یکی از پسرهام فارغ التحصیل زبان انگلیسی است اما هر کجا مراجعه می کند به او کار نمی دهند. طی چند ماه اخیر مجبور شد که با داشتن مدرک لیسانس کارگری کند. کاری را انجام داد که نه نیاز به تخصص و مهارت دارد و نه حقوق مطلوب را دریافت می کند. طرحی که دولت می گوید مانند همان استاد شاگردی است که در زمان گذشته و جوانی ما وجود داشت. اما تفاوت زیادی با آن زمان دارد.آن زمان به این اندازه گرانی نبود،بیکاری نبود، دخل و خرج مردم هماهنگ بود. پدر خانواده کار می کرد و بقیه سرسفره نان خور بودند. اما الان وضعیت به گونه ای شده است که حتی اگر در یک خانواده ۴نفره ، ۳نفر هم کار کنند باز هم حقوق کفاف هزینه های زندگی را نمی دهد.

 ابراهیمی می گوید: خدا نکند کسی مستاجر باشد. حداقل کرایه خانه با داشتن ۲۰میلیون ودیعه در پایین شهر تهران برای اجاره یک آپارتمان ۵۰متری ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است. یعنی یک فرد حقوق بگیر باید نیمی از حقوق خود را صرف اجاره منزل کند. به همین دلیل ناچار است که فرزندان خود را سرکار بفرستد تا بتواند یک زندگی معمولی داشته باشد.

 وی که بازنشسته ذوب آهن اصفهان است می گوید: اسماً بازنشسته هستم اما رسماً هیچ کدام از مزایای بازنشستگان کشوری را نداریم. مدت زیادی بود که بیمه درمانی مان دچار مشکل بود. بعد از تأخیر بسیار ۲دوماهی هست که مجدداً مشکل بیمه حل شده است. از سوی دیگر پرداخت حقوق بازنشستگان ذوب آهن هیچ وقت به موقع نبوده است. با شرمندگی تمام مجبور هستم که به پسرانم برای گرفتن خرج خانه رو بیندازم.مطالبه ام از دولت تقویت قدرت خرید مردم و رفع مشکل بیکاری جوانان است.

*ضرورت رونق تولید و رفع رکود

 خانم ۵۰ساله ای که روبرو عابر بانک مشغول برداشت پول است درباره مشکلات جامعه و توقعاتش از دولت دوازدهم می گوید: تا امروز هیچ دولتی برای مردم کار نکرده است. تمام رئیس جمهورها فقط شعار می دهند. قبل از آنکه رأی بیاورند به مردم وعده هایی می دهند اما بعد از اینکه روی کار می آیند وعده های خود را فراموش می کنند.

 وی می گوید: یکی از اصلی ترین مشکلات امروز جامعه بیکاری جوانان است. همین مسئله باعث بروز مشکلات اجتماعی و فرهنگی هم شده است. تمایل جوانان به دلیل نداشتن مسکن و شغل مناسب نسبت به ازدواج کاهش یافته است و همین موضوع باعث گسترش فساد در جامعه جوانان شده است.

 این خانم ۵۰ساله که بازنشسته فرهنگی است می گوید: جوانان دهه ۳۰ بسیار راحت تر از جوانان امروز شغل پیدا می کردند. درحال حاضر تمام فارغ التحصیلان دانشگاهی مسافرکش یا خدماتی یا مشاغل کاذب دارند. این برای کشور مطلوب نیست. ایران با این همه ظرفیت و پتانسیل می تواند برای جوانان شغل ایجاد کند. چگونه است در کشوری مانند چین با  این تعداد بالای جمعیت بیکاری معنا ندارد؟ باید از تجارت کشورهای دیگر در اصلاح فرهنگ کار و ایجاد اشتغال بهره گرفته شود. نه اینکه تنها با یک الگو برداری برنامه های اشتغالی روی کاغذ ها رقم بخورد.

وی بیان می کند: پسرم فارغ التحصیل کامپیوتر است. هر کجا می رود تا مرتبط با رشته اش مشغول فعالیت شود بیان می کنند که بازار کار خراب است و به نیرو نیاز ندارند. دولت اولین گامش در دولت دوزادهم باید رونق تولید و رفع رکود باشد. در این صورت اشتغال ایجاد می شود.
*رکود اجازه جذب نیرو در واحد تولیدی را نمی دهد

حسینی که فارغ التحصیل مهندسی مکانیک است با اشاره به مشکلاتی که دانشجویان برای مهارت آموزی دارند، می‌گوید: یکی از مشکلات عمده‌ای که سال‌هاست دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی با آن مواجه هستند نبودن بستر برای مهارت آموزی است، متأسفانه در دوران دبیرستان به نوجوانان گفته می‌شود که رشته‌های فنی و مهندسی شرایط بهتری برای کسب مهارت و سپس ورود به بازار کار دارند اما واقعا اینگونه نیست.

 حسینی ادامه می‌دهد: در دوران انتخاب رشته دبیرستان ما را مدام از رفتن به هنرستان می‌ترساندند، با ذکر این مسائل که تحصیل در دانشگاه بهتر از ورود به دانشکده‌های فنی است اما اکنون می‌بینیم که واقعا اینگونه نیست، ما در دوران تحصیل تمام وقت خود را صرف مباحث تئوری می‌کنیم در حالی که خبری از مهارت آموزی نیست، طرح دولت برای کسب مهارت مفید است. اما شرایط در این طرح به گونه ای بیان شده است که هیچ امیدی برای جذب به بازار کار بعد از کسب مهارت نیست. چرا که خود کارفرمایان می گویند شما مهارت هم کسب کنید چون در بازار تحرکی ایجاد نشده است امکان جذب شما در بازار نیست.

 این فارغ التحصیل بیکار می گوید: دولت باید در کنار طرح های مختلف مهارت آموزی ، تولید را از رکود خارج کند تا دست کارفرمایان برای جذب نیروی کار مهیا باشد.

*مردم ۴سال با وعده برجام سرکار بودند

 آقای افخمی که کتابفروشی دارد. درباره انتظارات خود از دولت دوازدهم می گوید: دولت آقای روحانی ۴سال مردم را با وعده برجام سرکار گذاشت. نه تحریمی از بین رفت و نه رونقی در تولید ایجاد شد و نه روابط بین الملل اصلاح شد. تنها مردم با وعده برجام روزها را سپری کردند. بازار به قدری رکود است که می توانیم بگوییم کسب و کار کمتر از ۵۰درصد نفس می کشد.

 وی می گوید: دولت نباید آرمان های خود برای بهبود شرایط را در ورق ها و دستورالعمل ها ، آیین نامه و بخشنامه ها خلاصه کند. این کشو رنیازمند کار جهادی و عملیاتی است تا مشکل اقتصادش حل شود. البته نا گفته نماند بخش زیادی از مشکلات اقتصادی دربخش های مختلف سو مدیریت ها است. افرادی سر کار هستند که دلسوز مردم و کشور نیستند. دولت باید افرادی سالم و تکنیسین و مدیر و مدبر رو بر منصب های وزارت بگذارد. از وزرایی که در دولت یازدهم عملکرد خوبی نداشتند برای دولت دوازدهم صرف نظر کند. به طور مثال بیکاری با تعطیلی بنگاه های مختلف در این دولت افزایش پیدا کرد.

 افخمی می گوید: تمام طرح های اشتغالی که دولت در روزنامه و تلوزیون اطلاع رسانی کرده است کارآیی لازم برای حل مشکل فارغ التحصیلان بیکار را ندارد. مگر می شود فردی که ۸سال اسیر دانشگاه بوده تا مدرک دکترا بگیرد، حالا در یک واحد تولیدی با ۳۱۰ هزار تومان مشغول کار شود آن هم زمانی که مطمئن هست که کارفرما بعد از پایان کارورزی از وی استفاده نمی کند؟

وی بیان می کند: مسئولانی که این طرح ها رو روی کاغذ می نویستند اجازه می دهند فرزندان خود در چنین طرح هایی مشغول شوند یا به آنها سرمایه های آنچنانی می دهند تا در بخش های مختلف واردات وصادرات و بخش خصوصی مشغول شوند؟!

*رونق مسکن حل  مشکل فارغ التحصیلان معماری

خانم مردانی، فارغ التحصیل رشته‌ی معماری، به نبود اشتغال برای فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف اشاره می کند و می  افزاید: اصلی ترین مشکل جوانان بیکاریست.

وی در خصوص مشکلات فارغ التحصیلان رشته معماری نیز گفت: متأسفانه کشورمان با رکود بازار مسکن مواجه است، از این رو مهندسان رشته‌های معماری، عمران، شهرسازی و … با مشکل جدی بیکاری مواجه هستند.  شاید تحصیل کرده ها راهی برای نجات از این رکود داشته باشند، اما پیمان کارهای ساختمان، بساز بفروش ها، شرکت‌های ساختمانی و تعداد زیادی کارگر در شاخه‌های مختلف ساختمان چه می‌شود؟ آیا این تعداد از مردم بیکار شوند بیکاری بیداد نمی‌کند در جامعه؟ 

شایانی ادامه داد: کار ساخت و ساز ساختمان اگر رونق داشته باشد بسیاری از مشکلات اقتصادی حل خواهد شد و دولت برای حمایت این افراد بیکار حداقل کاری که می‌تواند انجام دهد امکاناتی مانند وام فراهم کند که برای ظهور استعداد و اشتغال زمینه‌ای شود .  تعداد زیادی از فارغ التحصیلان هستند که از لحاظ مالی پشتیبان ندارند و متأسفانه بدون پول امکان به انجام کاری نیست؛ حمایت می‌خواهیم فقط همین . 

*قاچاق زمینه ساز افزایش بیکاری

میرزایی، جوان مسافرکشی است که فارغ التحصیل جغرافیا گفت: اولین خواسته ام از رئیس جمهور اشتغال زایی است که با رفع رکود بعد از آن مهار تورم  حاصل می شود.درخواست دیگر من از رئیس جمهور آینده مبارزه جدی با مفاسد اقتصادی و باند و باندبازی های سیاسی است، مثلاً برای انتخاب دولتمردان حتما وحی منزل نیست که همه وزرا از طیف سیاسی خاصی باشند ، باید همه دست به دست هم دهند تا کشور پیشرفت کند.

میرزایی با بیان اینکه قاچاق یکی از علت های مهم در بیکاری و رکود است می گوید:مقام معظم رهبری چندین بار بر این موضوع تأکید کرده است که ورادات بی رویه کالاهای مصرفی و قاچاق ضربه به تولید داخلی و بیکار شدن کارگران ایرانی است. نگاهی به لیست واردات گمرک نشان می دهند که هیچ گونه نظارتی بر واردات در کشور وجود ندارد. متأسفانه دولتی ها توجه ندارند که واردات کالاهای مصرفی مساوی با روند صعودی بیکاری جوانان است. مسئولان بیان می کنند جوانان مهارت ندارند! اگر مهارت هم کسب کنند مگر کارگاهی باقی مانده است که بخواهد افزایش ظرفیت دهد و نیازمند نیروی انسانی جدید باشد؟

 وی می گوید: سال ۹۵ تعداد زیادی از کارگاه های تولیدی تعطیل شدند. تعطیلی این واحدها به معنی فقیر شدن تعداد زیادی از خانواده ها است. چرا که وقتی خانواده ای نان آور ندارد، فقر در آن خانواده رونق می گیرد.

 به گزارش تسنیم، اما اکنون که دوره نخست ریاست جمهوری روحانی(از مرداد ۹۲ تا مردا ۹۶) دولت یازدهم  به پایان رسیده است  و حسن روحانی، رئیس جمهور کشور دیروز در مراسم تنفیذ خود گفت: ریشه‌کن شدن فقر و از بین رفتن فساد و مهار تورم حق ملت است.اولویت اصلی دولت دوازدهم افزایش تولید و اشتغال است و از همه کسانی که به عظمت ایران می‌اندیشند، برای ساختن آینده‌ای درخشان کمک می‌طلبم.اکنون باید دید که دولت دوازدهم در راستای اولویت اصلی خود یعنی افزایش تولید و اشتغال چه برنامه ها و سیاست هایی را در پیش دارد.

تسنیم

برای امتیاز دادن به این مطلب اینجا کلیک کن
[کل آراء: 0 میانگین: 0]

موسوی - مدیر اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Next Post

به بهانه اجرای یک نمایش مبتذل؛ ترویج بی بند و باری در تئاتر همچنان بیداد می‌کند!/ بساط رقص، لمس آزادانه بدن نامحرم و کلمات رکیک

ش آگوست 5 , 2017
نودیها:بازیگران تئاتر اخیرا آزادانه و تعجب برانگیز به بدن نامحرم دست می زنند. در آن ها بساط رقص برپا می شود، کلمات رکیک به کار برده می شود و در نهایت هم ادعا می کنند که دارند آسیب شناسی اجتماعی می‌کنند.     این نوشته درصدد تبلیغ یک اثر فاسد […]

نودیها

مجله سرگرمی نودیها

ما سعی کردیم با دیگر مجله های موجود در اینترنت کمی متفاوت باشیم اینجا اگر جستجو کنید مطالب متنوع بسیاری خواهید یافت. بیش از 16000 مطلب ...